See fagosyytti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Phagocyt"
},
"expansion": "German Phagocyt",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see German Phagocyt).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fagosyytti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fagosyytti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fagosyytti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fagosyy",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Cytology",
"orig": "fi:Cytology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"phagocyte"
],
"id": "en-fagosyytti-fi-noun-KBOVpYiG",
"links": [
[
"cytology",
"cytology"
],
[
"phagocyte",
"phagocyte"
]
],
"raw_glosses": [
"(cytology) phagocyte"
],
"related": [
{
"word": "fagosytoida"
},
{
"word": "fagosytoosi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "syöjäsolu"
}
],
"topics": [
"biology",
"cytology",
"medicine",
"natural-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑɡoˌsyːtːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ɡo̞ˌs̠yːt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-yːtːi"
}
],
"word": "fagosyytti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Phagocyt"
},
"expansion": "German Phagocyt",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see German Phagocyt).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fagosyytti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyttinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyttinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyyteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fagosyytittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyyteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyyteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fagosyytteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fagosyytteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fagosyytti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fagosyytti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fagosyy",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "fagosytoida"
},
{
"word": "fagosytoosi"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/yːtːi",
"Rhymes:Finnish/yːtːi/4 syllables",
"fi:Cytology"
],
"glosses": [
"phagocyte"
],
"links": [
[
"cytology",
"cytology"
],
[
"phagocyte",
"phagocyte"
]
],
"raw_glosses": [
"(cytology) phagocyte"
],
"topics": [
"biology",
"cytology",
"medicine",
"natural-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑɡoˌsyːtːi/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ɡo̞ˌs̠yːt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-yːtːi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "syöjäsolu"
}
],
"word": "fagosyytti"
}
Download raw JSONL data for fagosyytti meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.